A felhasználóbarát kezelőfelület és testreszabható funkcióinak köszönhetően vált népszerű választássá weboldalak fejlesztéséhez a WordPress keretrendszer. Manapság már 10-ből 9 cég biztosan WP-n futtatja a weboldalát. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, miért fontos a vállalatok számára a WordPress weboldal karbantartása, és milyen problémák merülhetnek fel, ha elhanyagoljuk őket.
Miért szeretik annyian a WordPress-t?
Mielőtt belemerülnénk a weboldal karbantartásának fontosságába, beszéljünk röviden arról, hogy miért a WordPress a legtöbb cég és magánszemély által az egyik legkedveltebb platform.
1. Felhasználóbarát
A WordPress elsősorban a könnyű kezelhetőségéről és felhasználóbarát felületéről ismert. Lehetővé teszi átlag felhasználük számára, hogy minimális műszaki ismerettel rendelkezők is létrehozhassák és kezelhesség saját weboldalukat.
2. Sokoldalú
Akár csak blogolni szeretnél, bemutatnád referenciamunkáidat, komplexebb webshopot vagy akár egy komolyabb dinamikus oldalt szeretnél (pl.: állás- vagy ingatlanhirdető portál), a WordPress nagyon sok témát és kiegészítő bővítményt (angolul: plugin-t) kínál, hogy az megfeleljen egyedi igényeidnek.
3. SEO-barát
WordPress oldallal könnyedén fordíthatsz nagyobb figyelmet a keresőoptimalizálásra, így kisebb odafigyeléssel is javíthatod webhelyed láthatóságát és rangsorolását a keresési találatokban.
4. Folyamatos frissítések
Míg az egyedi fejlesztésű oldalaknál benne van a rizikó, hogy gyorsan elavulttá válik a kód, a WordPress oldalaknál folyamatosan kapod a frissítéseket. A bővítmény, template és WordPress motor fejlesztői hétről hétre (ha nem napról napra) adják ki a frissítéseket, ezáltal biztonságosabbá téve a szoftverük kódját.
5. Költséghatékony
A WordPress egy nyílt forráskódú szoftver, ami azt jelenti, hogy ingyenes a használata és bárki számára elérhető a forráskódja (ez nem azt jelenti, hogy a Te weboldalad forráskódja is teljes egészében publikus lesz, csak az alap WordPress motor bárki által letölthető és megtekinthető. A Te kész oldalad kódja már rejtett lesz az átlagfelhasználók előtt.). Emellett rengeteg ingyenes és prémium témát és bővítményt találhatsz, amelyekkel úgy szabhatod testre weboldaladat, hogy közben nem költöd rá a fél kereseted.
Most, hogy megnéztük miért is kiváló választás a WordPress, merüljünk el azokban a dolgokban, amelyek miatt elengedhetetlen a kész oldal folyamatos karbantartása.
Miért fontos a WordPress weboldal folyamatos karbantartása?
Biztonsági problémák elkerülése
Az egyik legjelentősebb probléma akkor merülhet fel, ha a WordPress weboldalak (vagy a bővítmények, témák) elavultak. Épp amiért annyira elterjedt a WP motor, azért vált népszerűvé célponttá a hackerek számára is. Gyakran már nem is emberek, hanem robotok támadják ezeket az oldalakat napi szinten, mindezt automatizáltan. Még ha azt is hiszed, hogy a Te céged kicsi ahhoz, hogy támadások célpontja legyen, ezek a robotok nem feltétlen célzottan működnek. Ha elhanyagolod a weboldalad frissítését, azzal kiteszed potenciális biztonsági réseknek.
Mutatunk néhány módot, hogyan sérülhet a biztonsága az oldaladnak:
a. Elavlult alapszoftver
A WordPress rendszeresen ad ki frissítéseket a biztonsági sebezhetőségek javítására. Ha nem alkalmazod ezeket, gyorsan könnyű célponttá válhat az oldalad a hackerek számára, mivel ismerik ezeket a sebezhetőségeket.
b. Elavult bővítmények és témák
A harmadik féltől származó bővítmények és témák szerves részét képezik egy WordPress weboldalnak, de ugyanúgy biztonsági kockázatokat is jelenthetnek. A fejlesztők gyakran adnak ki frissítéseket ezeknek a sebezhetőségeinek a javítására, így ha nem telepíted őket, azzal szintén csak biztonsági kockázatnak teszed ki az oldalad.
c. Rosszindulatú programok és kódok
Az welavult weboldalak fogékonyabbak a rosszindulatú szoftverek és kódok “befecskendezésére”. Épp amiatt, amit fentebb írtunk, hogy az elavult WP motor (és/vagy bővítmények) olyan sebezhető biztonsági réseket hagyhatnak maguk után, amit ismernek a hackerek, így azokon keresztül bejuttatják a rosszindulatú kódot a weboldaladba. Ismételjük magunkat, nem kell, hogy célzott támadás legyen, ezeket gyakran már robotok végzik.
d. Brute Force-támadások
Az elavult oldalak fogékonyabbak az automatizált támadásokra. Gyakran ezek a hackerek igyekeznek az adminisztrátori jogosultsággal rendelkező felhasználó nevét és jelszavát kitalálni úgynevezett Brute Force támadással, így hozzáférést szerezni a weboldaladhoz. Röviden a Brute Force annyit csinál, hogy addig próbálgatnak robotok különböző felhasználónév és jelszó párosokat, amíg el nem találja a megfelelőt és hozzáférést nem nyernek az oldaladhoz. Ha erre nem figyelsz, akkor a robotok anélkül nyernek hozzáférést az oldaladhoz, hogy észre sem veszed. Nem egy ügyfelünknél találkoztunk már random létrehozott adminisztrátori felhasználókkal (amit Robotok hoztak létre a sebezhetőségeket kihasználva).
Tehát az oldalad rendszeres karbantartásával minimalizálhatod annak az esélyét, hogy támadásnak legyen áldozata, így biztosíthatod, hogy a céged (és a felhasználóid) adatai biztonságban maradjanak.
Teljesítménybeli problémák elkerülése
Most, hogy átnyálaztuk milyen biztonsági problémákat vethet fel, ha nem foglalkozol a weboldalad karbantartásával, nézzük meg, hogy miért döntő fontosságú a felhasználói élmény és a keresőmotorok rangsorolása szempontjából az oldalad teljesítménye.
a. Lassú betöltési idők
Egy elavult weboldalnál könnyedén előfordulhat, hogy lassan tölt be. Ezt sok minden okozhatja: optimalizálatlan forráskód, tárhelyszolgáltató lassú szervere, nagy méretű képek, gyorsítótárazás hiánya, és még sok egyéb más. Ezek mind magas visszafordulási arányhoz vezetnek, ami annyit jelent, hogy a felhasználók egyszerűen nem várják meg, míg betölt az oldalad. Legtöbb felhasználó elvárja, hogy egy weboldal pár másodperc alatt betöltődjön, és ha ez nem így történik, akkor nagy eséllyel bezárják az oldalt és átmennek a konkurensedhez.
b. Csökkentett SEO-rangsorolás
Az olyan keresőmotorok, mint például a Google, a weboldal sebességét is figyelembeveszik a rangsorolási tényezők megállapításakor. Nagyon egyszerű a képlet: ha lassú a weboldalad, sokkal hátrébb kerülhetsz a találati listában, ami jelentősen kisebb forgalmat jelenthet a céged számára.
c. Gyenge felhasználói élmény
A felhasználók manapság kevés türelmet tanusítanak a nem zökkenőmentesen működő weboldalakkal szemben. Ha lassú az oldalad, a látogatók még azelőtt elhagyják, mielőtt betöltene a tartalma vagy konverzió menne végbe (pl. leadnak egy megrendelést/vásárlást, vagy felveszik veled a kapcsolatot).
d. Kompatibilitási problémák
Az elavult bővítmények és témák nem feltétlenül kompatibilisek a legújabb webes technológiákkal (vagy az új WordPress motorral), ami nagyon gyakran tud megjelenítési problémákhoz vezetni. Igen sok cég keresett már meg azzal, hogy egyik napról a másikra összeomlott a weboldalának a megjelenítése, közben a háttérben csak annyi volt, hogy nem volt megfelelően karbantartva az oldal.
A WordPress weboldalad naprakészen tartásával optimális teljesítményt és egy jó felhasználói élményt biztosíthatsz a látogatóidnak, ezzel javítva a Google-ben elért helyezésedet, illetve az oldaladon megtörtént konverziók számát.
Kompatibilitás a böngészőkkel és eszközökkel
Ahogy fejlődik a technológia, úgy fejlődnek a böngészők és az eszközök is. Rendszeresen frissülnek a böngészők és az operációs rendszerek, folyamatosan adják ki az új verziókat, és a weboldaladnak kompatibilisnek kell maradnia ezekkel a frissítésekkel. Az elavult weboldalak rosszul jelenhetnek meg a böngészők új verzióiban vagy a legújabb eszközökön. Ez a forgalmad és a potenciális ügyfeleid elvesztéséhez vezethet, mivel a felhasználók szinte azonnal elhagyják azokat a webhelyeket, amik nem jelennek meg megfelelően.
A WordPress weboldal rendszeres karbantartása biztosítja, hogy továbbra is kompatibilis maradjon a legújabb webes szabványokkal és eszközökkel, így minden felhasználó számára egységes és szuper élményt nyújtson a használata.
Javított SEO és keresési rangsor
A keresőoptimalizálás (SEO) elengedhetetlen ahhoz, hogy a weboldaladra ingyenes, organikus forgalom terelődjön. A google és más keresőmotorok több tényezőt is figyelembe vesznek a keresési eredmények rangsorolásai meghatározásakor, és egy elavult weboldal nagyban árthat a SEO-tevékenységeidnek.
Mutatunk pár példát, mik befolyásolhatják a helyezésedet:
a. Tartalom frissessége
A Google előnyben részesíti azokat a weboldalakat, amelyek naprakész, friss tartalommal vannak ellátva. Az elavult weboldalak nem biztos, hogy olyan jól fognak rangsorolni, mert hiányoznak belőlük a friss, releváns információk.
b. Reszponzivitás (mobilbarát megjelenés)
A mobilbarát megjelenés egy igen kritikus tényező a rangsorolás megállapításakor. Az elavult témák nem feltétlenül vannak mobileszközre optimalizálva, könnyedén összeeshet a megjelenés, ami rossz felhasználói élményt, így alacsonyabb keresési rangsorolást eredményezhet.
c. Oldalsebesség
Ahogy korábban már említettük, a weboldal teljesítménye befolyásolja a SEO-t. A lassan betöltődő oldalak alacsonyabb rangsorolást eredményezhetnek.
d. Biztonság
A Google előnyben részesíti a biztonságos webhelyeket. Az ismert sebezhetőségekkel rendelkező, elavult oldalakat büntetik, így hátrébb sorol a keresési találatokban.
A WordPress weboldal karbantartásával és tartalmának, témáinak, bővítményeinek rendszeres frissítésével javíthatod a keresési találatokban elért pozíciód, növelheted esélyeid a jobb helyezésre.
Továbbfejlesztett felhasználói élmény (angolul: UX – User Experience)
A pozitív felhasználói élmény alapvető fontosságú a látogatók elköteleződésének fenntartásához. Arra ösztönzi őket, hogy felfedezzék a weboldalad, vásároljanak, vagy vegyék fel a kapcsolatot veled. Egy elavult weboldal több szempontból is rossz felhasználói élményhez vezethet:
a. Törött linkek
Mik azok a törött linkek? Ahogy az idő során a webszerkesztő kezeli az oldalt, változhatnak az oldal nevei, így az URL címei. Ha ezekre nem figyelünk oda, könnyen törötté válhatnak, azaz 404 hibakódot ereményezhetnek. Ez annyit tesz, hogy ha a felhasználü rákattint egy linkre és mögötte nem kapja a várt tartalmat, csak azt a hibaüzenetet, hogy “Sajnáljuk a keresett oldal nem található”, az frusztrációhoz, rossz felhasználói élményhez vezethet.
b. Következetlenség a dizájnban
Gyakran esnek cégek abba a hibába, hogy a weboldalukon következetlenül használják az dizájnelemeket. Nem használnak egységes gombokat, egységes stílusú képeket, minden oldal olyan, mintha egy másik oldalon járna a felhasználó. Ez szakszerűtlennek és zavarónak tűnhet, ami rossz felhasználói élményhez vezethet.
d. Nem reszponzív dizájn
Ha egy wenoldal reszponzív, az annyit jelent, hogy megfelelően optimalizálták a különböző mérető kijelzőkre (pl. mobil és tablet).
Az elmúlt egy év adatai alapján, majdnem dupla annyian használnak mobil eszközöket a mindennapokban, mint asztali pc-ket vagy laptopokat.
Gondolj csak bele: ha ezekre a felhasználókra nem gondolsz és a weboldalad használata kihívást jelent a felhasználóknak, mekkora bevételtől esel el, pusztán azért, mert elhagyják az oldalad?
A WordPress weboldalak karbantartásával és ezen problémák kezelésével zökkenőmentes és egy sokkal kellemesebb felhasználói élményt biztosíthatsz, amely miatt a látogatóid visszatérnek és előszeretettel használják a weboldalad.
Biztonsági mentés és vész-helyreállítás
Egy WordPress weboldal esetén könnyen előfordulhatnak váratlan problémák: adatvesztés, szerverösszeomlás, vagy hackertámadás. Rendszeres biztonsági mentések és katasztrófa utáni helyreállítási készültség nélkül, értékes céges adatok elvesztését, vagy a márkád/hírneved károsodását kockáztatod. Mutatjuk, hogyan segíthet ebben a weboldalad karbantartása:
a. Rendszeres biztonsági mentések
A karbantartási munkálatok általában tartalmazzák a weboldal fájljainak és adatbázisának biztonsági mentését. Minél nagyobb a weboldalad, minél gyakrabban használják ügyfeleid/partnereid, annál gyakoribb biztonsági mentéseket érdemes készíteni róla. Ha csak egy egyszerű statikus bemutatkozó weboldalról van szó, arról elég havi szinten egyszer menteni (frissíteni érdemes gyakrabban), de nem egy ügyfelünk van, akinél naponta vagy napi 2x-3x is készítünk biztonsági mentéseket, mert egyszerűen annyi minden történik az oldalon két mentés között, hogy elengedhetetlen a gyakori mentések használata. Ezek a biztonsági mentések döntő fontosságúak lehetnek a weboldalad helyreállításához egy esetleges vészhelyzet esetén. Inkább előzd meg a bajt!
b. Biztonsági felügyelet
Amellett, hogy folyamatosan készülnek biztonsági mentések még nincs megállás. Az oldalakat érdemes folyamatos biztonsági felügyelet alatt tartani, hogy kiszűrd a fenyegetéseket, rosszindulató kódokat, támadásokat, azonnal észleld ezeket és tudj rá reagálni, hogy minimalizálni tudd a lehetséges károkat.
c. Frissítések és javítások
A rendszeres karbantartás biztosítja, hogy weboldalad naprakész legyen, a bővítmények, témák és maga a WordPress alap szoftvere (magja) a legfrissebb legyen, csökkentve ezzel a sebezhetőségek kockázatát.
Tehát a weboldalad rendszeres karbantartásával, biztonsági mentésével enyhítheted a váratlan események hatását és minimalizálhatod a baj bekövetkeztében az állásidőt.
Összefoglalás
A mai digitális világban a weboldal egy cég elsődleges arcává vállt. Gyakran választják vállalatok weboldaluk készítéséhez a WordPress keretrendszert, azonban ennek elhanyagolása számtalan problémához vezethet, a biztonsági sebezhetőségektől és gyenge teljesítménytől kezdve a rossz felhasználói élményen át a csökkentett SEO-rangsorolásig. Ezen buktatók elkerülése és annak biztosítása érdekében, hogy weboldalad továbbra is értékes eszközként szolgáljon céged számára, elengedhetetlen a rendszeres karbantartása, frissítése, mentése és legfőképp a folyamatos monitorozása.
Ne feledd, hogy a WordPress weboldal karbantartása egy folyamatos folyamat, és érdemes megfontolni szakemberek segítségének igénybevételét. Ezzel nem csak az elavult oldallal kapcsolatos problémákat kerülheted el, hanem biztosíthatod, hogy online jelenléted biztonságos, de legfőképpen versenyképes maradjon a folyamatosan fejlődő digitális környezetben.